A+ R A-

SEKİZ İYİ ADAM SİZLERLE

e-Posta Yazdır PDF

Şimdilerde büyükler bile dinlemek için iyi müzik parçaları bulamazken, çocukların dünyalarına hitap eden şarkılar bulmak kolay değil.

Türk sanat müziği sanatçısı Ertuğrul Erkişi, yeni projesiyle bu eksikliği giderme gayretini sürdürüyor. Çocuklar için hazırlanan ve insanî değerlerin anlatıldığı ‘Sekiz İyi Adam’ albümü, hem büyüklerin hem de çocukların dilinden düşürmeyeceği parçalarla karşınızda.

 

Bazı değerler vardır, herkes tarafından kabul gören, saygı duyulan ve dikkate alınan. Bu değerler bağlı olduğumuz kültürün bir parçası olmuştur zamanla. Yıllar geçse de unutulmaz, değişmez. Ve bazı insanlar vardır bize bu değerleri öğreten, aşılayan ve bir parçası olan. Hem gerçek hem de hayal dünyasının esaslı kahramanları arasında yer alan. Millî, manevî, kültürel ve tarihî birçok değeri onların yaşadıkları ve anlattıkları hikâyelerden öğrenmek ne kadar da kalıcı ve güzeldir.

Türk sanat müziği sanatçısı Ertuğrul Erkişi de insanî değerleri bünyesinde barındırmış, duruşu ve kimliğiyle örnek olmuş isimleri “Sekiz İyi Adam” albümünde bir araya getiriyor. ‘Teşekkür Ederim Allah’ım 1-2’ albümlerini dinlediğimiz Minik Dualar Grubu, Minik Değerler Grubu olarak ‘Sekiz İyi Adam’ albümüyle hem küçüklerin hem de büyüklerin karşısına çıkıyor. Ertuğrul Erkişi, albümü yapma fikrinin nasıl ortaya çıktığını “Kültürümüzde çocuklarımıza anlatmadığımız birçok konu var. Onlardan bir tanesi de bizi biz yapan insanlar. Bu isimleri çocuklarımıza şarkılarla öğretmek istedim.” sözleriyle anlatıyor. Aslında ilk ilham Erkişi’ye Ankara’da Hacı Bayram Veli’yi ziyaretinde gelmiş. Oradaki atmosfer, daha birçok millî manevî kültürel isim ve değer olduğu düşüncesini gönlüne getirmiş. Sonrasında iyi adamları, temsil ettikleri güzel hasletleri örnek şahsiyet, hatta kahraman olarak sunma fikriyle albüm şekil almış.

Keşke çocukken dinleyebileceğim böyle bir albüm olsaydı...

Sekiz İyi Adam albümü hem örnek şehsiyetlerin çocukların zihinlerinde iyi adam mefhumuyla kalması, hem de geçmişi, tarihi, kültürü öğrenmelerine yardımcı olması açısından önem taşıyor. 1,5 yıllık bir fikir çilesinin ürünü olan albümde yazar Ahmet Turan Alkan’ın kaleme aldığı “İyi adam kimdir?” başlıklı bir giriş var. Bunun yanı sıra gazeteci Salih Zengin’in kaleminden büyük değerlerin kim olduğu anlatılıyor. Kimler yok ki bu büyük değerler arasında? Albümde doğruluğu Ahi Evran, sabrı Şeyh Edebali, adaleti Hz. Ömer, dostluğu Hz. Mevlânâ, saygıyı Yavuz Sultan Selim, yardımseverliği Mihrimah Sultan, öz denetimi Mehmet Akif Ersoy, sorumluluğu ise Nene Hatun’un hayatından hikâye ve menkıbelerle öğrenmek mümkün. Aslında albümün çocuklar için yapılmış olması, bir anda büyüklerin gıpta etmesine sebep olabilir. Çünkü geçmişe dönüp baktığınızda ‘Keşke benim de çocukken dinleyebileceğim böyle albümler olsaydı?’ dememek elde değil. Sanatçı Ertuğrul Erkişi de aynı bu düşünceyle yola çıktığını, kendisi çocukken dinlemek isteyip de bulamadığı bir albüm yapmaya çalıştığını anlatıyor.

Sadece küçüklere değil, büyüklere de hitap ediyor

Bestelerini sanatçı Erkişi’nin yaptığı parçaların her birinde ruh ve mânâ işçiliği var. Parçaları seslendiren Minik Değerler Grubu adeta bir Türk sanat müziği ziyafeti yaşatıyor. Bununla kalmıyor bir de manevî ve kültürel değerlerin mihmandarlarını tanıma fırsatı doğuyor. Bu yönüyle albüm sadece küçüklere değil, büyüklere de hitap ediyor. “İki kız çocuğu olan bir babayım.” diyen sanatçı, çocuk albümlerinin kesinlikle büyüklere de hitap etmesi gerektiğini düşünüyor. Bunun sebebini arabaya bindiğinde kendi istediği müzik tarzını dinleme şansı olmamasıyla açıklıyor. Albümü yaparken, ‘Büyüklere de hitap etsin’ kaygısı taşımadıkları halde, bu sonucun çıkmasının sevindirici olduğunu söylüyor.

Albüm 15 günde 100 bin çocuğa ulaştı

Söz konusu millete insanlığa hizmet olunca, pek çok şey sizin yanınızda olabiliyor. Ertuğrul Erkişi’nin daha albüm yapım aşamasındayken yaşadığı hadise bu türden. “Siz samimi ve millete hizmet endeksli bir şey yapmaya kalkınca, Allah iyi niyetli insanları bir araya getiriyor.” diyen Erkişi anlatıyor: “Bir gün Konya Selçuklu Belediye başkanından davet aldım. Sekiz büyük değeri seçip onları anlatan bir proje yaptıklarını ve bunun müzik ayağında da benim olmamı istediklerini söyledi. Biz bunu zaten yapıyoruz dediğimde çok şaşırdı. Bu vesileyle albüm kapsamında güzel proje fikirleri ortaya çıktı.”

Albüm çıkalı henüz 2 hafta oldu. Geri dönüşler merak uyandırıyor. Erkişi’nin, “Türkiye’de 15 günde 100 bin çocuğa ulaşan bir albüm daha yoktur.” sözleri Sekiz İyi Adam’ın yankısını görmeye yetiyor. Erkişi’ye göre bu etkinin hikmeti şüphesiz öncelikle niyet ve zatların manevi büyüklüğü. Bir de dünyaya müzikal bakışın, müziğin sanatın bizcesini yapma gayretinin meyvesi.K
aynak: TUĞBA KAPLAN http://www.zaman.com.tr/aktuel/sekiz-iyi-adami-kucuklerden-dinleyin/2036338.html

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Sign in

*
*
*
*
*

* Field is required