A+ R A-

HATİPOĞLU ÇİFTİYLE RÖPORTAJ

e-Posta Yazdır PDF

Kadına yönelik şiddet çok büyük günahtırSokakta yürüyemeyecek kadar ünlü. Ankara'da yaşamasına rağmen, haftanın üç günü İstanbul'a geliyor. atv'de yaptığı program ratinglerde hep üst sıralarda. Özel reji ekibi var. Türkiye'nin önemli din adamlarından biri olmasının yanı sıra aynı zamanda iyi bir televizyoncu İlahiyat uzmanı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu. İki kez ertelemek zorunda kaldığımız röportajımız için hep "Hayırlısıysa olur," demişti. Hayırlı oldu. Çünkü bu kez 27 yıllık eşi Emel Hatipoğlu da yanındaydı. Ve Emel Hanım da beni kırmadı, ilk röportajını verdi. Ev hallerinden Türk toplumunun halet-iruhiyesine varan sohbetimiz çok renkli oldu. Hele son olarak sofraya gelen Diyarbakır usulü güvecin tadı damağımda kaldı.

EMEL HATİPOĞLU

Hocayı ilk 15 yaşımda gördüm. 21 yaşımda görücü usulüyle evlendik. Kendisini ilk gördüğümden beri hayranım. Üç çocuğumun da idolü babalarıdır. Aile birliği bizde önemlidir.

Eşim mutfağa girer. Güzel balık kızartır. İki sene Mısır'da yaşadı, Arapça öğrendi. Bazen gecenin bir yarısı kalkıp menemen yaptığı olur. Çok güzel menemen yapar.

Evimize gün içinde çok insan gelir, yardım edebildiğimiz kadar ediyoruz. Evlendiğim günden bu yana bu böyle. Gerçek ihtiyaç sahipleri gelir. Elhamdülillah kötü niyetlilerle karşılaşmadık.

NİHAT HATİPOĞLU

Eşim, teyze kızım. Peygamber kendi kızını amcasının oğluna vermiş, problem yok bizim için. Hz. Peygamber yaptıysa, İslam eğer bir şeye müsaade etmişse...

Müslümanların bir kısmı tetikçilik yapıyor. Tetiği çektirenler, finansmanını yapanlar, silah sattıranlar başka. Çok şey sorgulanmalı.

Kadına uzanan el, Kabe'ye uzanan el gibidir! Büyük günahtır. Bunun dinle bağlantısı yok, yanlış geleneklerle bağlantısı var. Kadına yönelik şiddet de zaman içinde azalacak, ama bizim öncelikle kavgacılıktan, kabadayılıktan kurtulmamız lazım. Kabadayılık, erkeklik değil.

- En büyük korkunuz nedir?

- N. H: Kalbi kirlenmiş, vicdansız insanlarla muhatap olmak. İftiradan korkarım.

- Egonuzdan kurtulabildiniz mi?

- Hiçkimsenin kurtulması mümkün değil, ama inşallah azaltıyorum. Bir şey olmadığımı biliyorum. Elimizde ne varsa, hepsi Allah'ın lütfudur. Belki benden daha iyi yapacak olanlar vardır. Ama bize bu işi Allah verdi ve bizi bununla imtihan ediyor. Ayağımızı denk almalıyız. Günün birinde Hz. Azrail gelecek ve 'Zamanın doldu,' diyecek. Bunu unutmuyorum.

- Önemli bir karar vermeden önce kime danışırsınız?

- Çok konuyu önce hanıma danışmışımdır. "Allah'ım hayırlı kıl benim için," dedikten sonra da verdiğim kararı bir daha tartışmam. Tartışılması da hoşuma gitmez. Hanım her programımı izler. Kıyafet seçimlerime yardımcı olur.

- Eşiniz teyze kızınız. Korkmadınız mı 'Ya çocuklarımız engelli doğarsa?' diye?

- Eşim, teyze kızım. Peygamber, kendi kızını amcasının oğluna vermiş, problem yok bizim için. Hz. Peygamber yaptıysa, İslam eğer bir şeye müsaade etmişse... İşin bilimsel yönünü dayıma sordum. Kendisi Dicle Üniversitesi eski rektörü. Hem asker kökenli bir albay hem de tıpçı. O da 'İçiniz rahat olsun,' dedi.

- Oğullarınız sizin yolunuzdan mı gidiyor?

- Üçü de dini hassasiyeti olan çocuklar. İleride meslekleri ne olur bilemiyorum, ama beş vakit namazında, Kur'an-ı okurlar. Hz. Peygamber'in yolunda olurlar, severler. Çocuklara baskı uygulamam. Sadece namaz konusunda toleransım yok. Benim hassasiyetimi biliyorlar, ama ondan daha önemlisi, seviyorlar bu işi. Bizde gördükleri için bazen cemaatli kılarız, bazen kendi kendilerine kılarlar. Ders kitabından daha çok dini kitaplar okurlar. 10 saat dini kitap okuduklarını bilirim.

- Gelecekte eşlerinin başı örtülü mü olmalı?

- Evlilik sadece iki kişinin kararı değil, bir neslin kararıdır. Gelecek neslin kararını belirlerken oğullarımın uygun olan kişilerle evlenmelerini isterim. Benim hareket noktam Allah'tır, Peygamber'dir. Eşleri örtülü olmalı. Tercih yaparken eşlerine 'Biz tesettürü istiyoruz,' demeleri gerekir.

- Örtünmeyen hanımlar büyük günah mı işliyor?

- Örtü emirdir, farzdır, tıpkı namaz kılmak gibi.

- Örtünmediğim için cehenneme mi gideceğim?

- Onu Allah bilir, ama iyi kalpli olmanız örtünmenize engel değildir. Yani Allah ile bir anlaşmamız var, Allah bizden bir şey istiyor. Allah'ın emirlerinin esas gayesi, kulun imtihan edilmesi ve sınanmasıdır. Ve kula, yani bize deklare edilmesidir. Mesela domuz eti haram. Ama binlerce et helal. Allah 'Ben size bin tane eti helal kıldım, ama bu hayvanı haram kıldım. Benim için bu hayvandan vazgeçin,' diyor. Orada bir egonun, bir kural tanımamanın dizginlenmesi vardır.

DİNDARLIK, KADINA ŞİDDETİ AZALTIR

- Saç?

- Kadın için örtü, saç meselesi değil. Kadın için ölçüleri konmuş olan bir örtü, bir imtihan vesilesidir. Allah, kadını böyle görmek istemiştir, bizim Allah'ı sorgulamamız mümkün değildir. Bu mesele saç, boyun meselesi değildir. Ama 'Bunu yapmayan Müslüman değildir,' denmez. Onun hesabını Allah'a verir. Önemli olan bunu inkar etmemek. Yoksa bunu uygulamayan yüz binlerce izleyicim var benim. Söylemek zorundayım onu, ama uygular, uygulamaz, kendi bileceği şey.

- Kur'an-ı Kerim erkeklere 'Kadını koru, esirge,' diyor. Bu Müslüman toplumda, 2002-2012 arasında kadın cinayetleri yüzde 1400 arttı. Bunu yapan erkek ne kadar Müslüman?

- Elbette büyük günahlardandır. Bir insanı öldüren, bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Kur'an 'Bir insanı haksızca katleden ebediyen ateştedir,' diyor. İslam'ın kadına şiddeti onaylaması mümkün değil. Hatta yazımda 'Kadına uzanan el Kabe'ye uzanan el gibidir,' diye yazdım. Ha Kabe'yi yıkmışsın, ha kadın dövmüşsün. Bunun dinle bağlantısı yok, yanlış geleneklerle bağlantısı var. Kadına şiddet de zaman içinde azalacak, ama bizim öncelikle kavgacılıktan, kabadayılıktan kurtulmamız lazım. Yani kabadayılık, erkeklik değil. Programlarımda bunu gündeme getiriyorum: 'Kadın senin esirin değil, eşin senin ortağındır. Sen hangi hakka sahipsen, o da aynı hakkı sahiptir.'

- Tutuculukla kadına şiddet arasında bir bağ kuruyor musunuz?

- Tam aksine hiçbir bağ olamaz. Dindarlık, kadına şiddeti azaltır. Çünkü dindara söyleyecek sözünüz var, okuyacağınız ayetiniz var. Ama hiçbir inancı olmayıp da tamamen kendisini bağımsız hisseden adama söyleyecek bir sözünüz olmaz. Bunun dinle bağlantısı yok, yanlış geleneklerle bağlantısı var. Bu yüzden bizim televizyonlarda daha iyi saatlerde insanlara ulaşmamız lazım. RTÜK keşke 'Bütün TV'lerde saat 23.00'ten itibaren kültürel, manevi ağırlığı olan yayınlar yapılmalıdır,' dese. Her televizyon da bunu yapsa, kıyamet mi kopar?

Önderlik iddiam yok, siyasete de uzağım

- İslam en yeni din olarak geldi, ancak Müslüman toplumlarda savaşlar bir türlü bitmiyor. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

- Müslümanların bir kısmı tetikçilik yapıyor. Tetiği çektirenler, finansmanını yapanlar, silah sattıranlar başka. Çok şey sorgulanmalı. Son bir yılda Müslümanlığı ve kendimizi sorgulayan ağır yazılar yazdım. Bu, ancak Müslümanların müthiş bir mekanizma, konsensüs oluşturması, bir araya gelmeleriyle çözülür. Ekonomimiz, askerimiz, parasal gücümüz ve aklımız fazla ise dinimiz etkin ve etken olur. Siz dininizi çok iyi anlatabilirsiniz. Ama bu özellikleriniz olmadığı zaman, siz dininizi bile anlatamazsınız. Başka kültürlerin uydusu haline gelirsiniz. İslam âleminde para çok, ama o paralar bankalarda başka amaçlarda kullanılıyor. Müslüman ülkeler geri bırakıldı ve geri kaldılar, ama bu çarkın değişeceğine inanıyorum.

- İslam'ın reforma ihtiyacı var mı?

- Dinin reforma ihtiyacı yoktur. Dinin bütün öz kaynaklarında bütün problemlerin çözümü var. Ama Müslümanların ve Müslüman iradecilerin bakış tarzının değişmesi lazım. Halkın da, iradecilerin de ıslah olması gerekir. Kur'an, Hz. Peygamber referans olacak. Bu iki temelden uzaklaşmazsak, doğruyu bulacağız. Türkiye'yi ayrı tutuyorum. Türkiye'nin bugünkü hareketini beğeniyorum.

- Siyasete girme teklifi aldınız mı?

- Elbette, ama istemedim. Önderlik iddiam yok. Siyasete uzağım. Herkes beni dinlesin, ama beni bir dini lider olarak görmesin.

 

Nihat Hoca ile aramızda telepati var

- Nihat Hatipoğlu'nun evdeki hali nasıldır?

- E. H: Evimizin her yanı kitaptır. Bazen kızıyorum 'Biraz toparlasan, çok dağınık tutuyorsun,' diye. Sehpalar, masalar, her yerin üzeri kitapla doludur.

- Sizinle ne kadar ilgilidir?

- Evde olduğu zaman ilgilenir sağ olsun. Ailemizde çocuklar her zaman önde gelir. Çocuklar şu an babalarını az görüyor. Üç çocuğumun idolü babaları. Aile birliği bizde önemlidir.

- Torun sahibi olmaya hazır mısınız?

- Büyük oğlum daha 24 yaşında. Erkek çocuk, biraz geç olgunlaşıyor. Evlendiğimizde hoca 30 yaşındaydı, ben 21. Güzel bir yaştı. Ben her zaman çocuklarıma da söylüyorum, çünkü bayanlar erken çöküyor. Eşlerin arasında mutlaka beş-altı yaş olmalı.

- Teyze çocuklarıymışsınız...

-Hocayı ilk 15 yaşımda gördüm. Kayınpederim müftü olduğu olduğu için il il dolaşmışlar. Diyarbakır'a uğramıştı. Bize ziyarete gelmişti. Altı sene sonra 21 yaşıma geldiğimde, görücü usulüyle evlendik.

- Eşiniz romantik midir? Sürprizler yapmayı sever mi size?

- Kendisini ilk gördüğüm günden bu yana hayranım, çok seviyorum. 27 senelik evliyiz. Biz yeni evlendiğimiz zaman birbirimizi daha tanımıyorduk. Zevklerimiz birbirine benzer. Aramızda bir telepati bile oluştu. Bazen arayayım diye tam elime telefonu alırım, o sırada beni kendisi arar. İşinin dışındaki tüm vakti, evinde kitaplarının arasında geçirir.

- Hiç mutfağa girer mi?

- Girer, sağ olsun yardım eder. Eskiden daha çok yardım ederdi. Balığı kızartır, ben hazırlarım. Güzel de kızartır. İki sene Mısır'da yaşadı, Arapça öğrendi. Bu yüzden bazen gecenin bir yarısı kalkıp menemen yaptığı olur. Çok güzel menemen yapar.

- Birbirinizden ne öğrendiniz?

- Ben ondan çok şey öğrendim; o benim her şeyim. Bizim evimiz tanınan bir ev. Her gün mutlaka birkaç kişi gelir. Yardım edebildiğimiz kadar ediyoruz. Evlendiğim günden bu yana bu böyle. Gerçek ihtiyaç sahipleri gelir. Elhamdülillah kötü niyetlilerle karşılaşmadık.

TULUHAN TEKELİOĞLU

KAYNAK:
http://www.sabah.com.tr/Pazar/2013/01/06/kadina-yonelik-siddet-cok-buyuk-gunahtir?paging=4

Yorumlar

Alıntılandı serdar:

Sizleri cok seviyoruz ellerinde operiz hergun izliyoruz programanizi cok guzel bir program allah sizleri ve ailenizi korusun

allah hocamdan razı olsun iyki var

0 hilal 18-03-2014 15:37 #14

Alıntı

slm hocam.uzun zamandır aklıma takılan bir soru bu, bir hoca hatta bir seyd küçük bir kitaptan(kur'anı kerimden) dua okuyarak istihare yapabilirmi.herhangi bir sayfa açıp,bir işin veya bir kişiyle evliliğinin hayırlı olup olmayacağını söylemesi ve buna inanmak ne derece doğru çok acil cvp larınızı bekliyorum şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

+2 sema 19-02-2014 09:59 #13

Alıntı

Sizleri cok seviyoruz ellerinde operiz hergun izliyoruz programanizi cok guzel bir program allah sizleri ve ailenizi korusun

0 serdar 03-02-2014 18:02 #12

Alıntı

HOCAM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN SİZİ İLK İZLEDİĞİM ANDAN İTİBAREN HAYRANINIZIM ALLAH SİZİ BAŞIMIZDAN EKSİK ETMESİN AMİN.HOCAM BİR DE SİZE BİR SORUM OLACAK HANİ DERLER YA MÜBAREK RAMAZAN AYINDA ŞEYTAN ZİNCİRLERLE BAĞLANIR AMA O ZAMAN BİZ NASIL KÜFÜR EDEBİLİYORUZ.İNSANLARIN KALPLERİNİ KIRABİLİYORUZ.ACABA ORUÇ TUTMADIĞIMIZ İÇİN Mİ OLUYOR

-1 arjin 14-11-2013 08:35 #11

Alıntı

Hocam sizi çok seviyorum. Allah mutluluğunuzu daim etsin.Size çok imreniyorum doğrusu.

+3 semiha 22-10-2013 18:21 #10

Alıntı

Hocam sizi cok seviyorum devamli begenerek izledim ilk defa bu sene sultan ahmete sizi gormek dinlemek kismet oldu ama soru sorma firsatim olmadi bir sorum vardi seferi dedilet orucumu son dort gunu yedim ama dogru mu yaptim bilmiyorum bu ara dort gun geziden sonra kayseriye gitik yemek seferi sayilmismidir

+3 ayse 02-10-2013 19:59 #9

Alıntı

ben 13 yaşındayım sahurda siz her gece annmele abimle sizi izliyorum sizi seviyorum hocam çok güzel anlatıyosunuz dinimizle ilgili

+1 erkan 09-08-2013 14:25 #8

Alıntı

hocam allah sizi ve ailenizi korusun sizin gibi güzel insanları başımızdan eksik etmesin

+1 elif 06-08-2013 19:36 #7

Alıntı

zaten hocami gordugumde duydugumda icimden aglamak geler mutlulukdan tabi ama simdi dahada hayran oldum e$ine olan sevgisinden saygysyndan, kadynlara olan saygysyndan sizi cooooooook seviyoruz aylemizde herkes hocam!

+1 Ayna 03-08-2013 18:48 #6

Alıntı

O kadar iyi o kadar hosgorulu ki bir baba gibi seviyorum vee cok seviyorum hocam sizi.allah mutlulugunuzu daim etsin ve herkese nasip etsin bende dahil. :)

0 Buket 02-08-2013 22:26 #5

Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu Yenile

Sign in

*
*
*
*
*

* Field is required